
Плануєте подорож за кордон на власному автомобілі — врахуйте суттєві зміни, пов’язані з придбанням міжнародного сертифіката «Зелена картка», які набрали чинності 01.01.2025 року
Норми прийнятого 21.05.2024 року Закону № 3720-IX «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», який спричинив справжню революцію на вітчизняному ринку страхування, не обмежуються лише внутрішніми полісами ОСЦПВ. У цьому Законі є низка новацій, які стосуються міжнародних сертифікатів єдиної форми, що використовуються у 47 країнах-членах системи Green Card.
Що таке міжнародний договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності «Зелена картка» і чому він обов’язковий
страхування цивільно-правової відповідальності «Зелена картка» - це міжнародне свідоцтво про страхове забезпечення транспортного засобу, яке засвідчує, що водій автомобіля у разі ДТП нестиме відповідальність за нанесення збитків.
Законом № 3720-IX підтверджено обов’язковість цього документа:
- Виїзд з України до держави - члена міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка» зареєстрованого в Україні транспортного засобу без міжнародного договору страхування, укладеного зі страховиком - повним членом МТСБУ, забороняється.
- В’їзд зареєстрованого в іноземній державі ТЗ без виданого іноземним страховиком чинного на весь термін перебування на території України страхового сертифіката «Зелена картка» або внутрішнього договору страхування ОСЦПВ не допускається.
Про які новації мусить знати автовласник, який купуватиме «міжнародну автоцивілку» у 2025 році
Закон № 3720-IX містить кілька ключових змін, які стосуються страхових полісів «Зелена картка»:
- Вільне ціноутворення
До 01.01.2025 року ціну страхових сертифікатів «Зелена картка» визначала держава, встановивши єдині розміри платежів, які страховики були зобов'язані застосовувати при тарифоутворенні. Проте, з січня 2025 року ці обмеження скасовано, і страхові компанії можуть самостійно формувати вартість полісів відповідно до власних андерайтингових процедур і стану страхового портфеля.
- Електронна «Зеленка» та її міжнародне визнання
З січня 2025 року в усіх країнах-членах системи Green Card повноцінно діє електронний страховий сертифікат «Зелена картка». Тобто, перетинаючи кордон, автовласники зможуть пред'являти на вимогу уповноважених іноземних контролюючих органів цифрову «Зеленку», наприклад, у вигляді PDF-файлу, збереженого у гаджеті. Раніше відсутність роздрукованого на папері міжнародного страхового договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності слугувало підставою для відмови у перетині кордону. Тепер на пунктах пропуску визнаватиметься електронна версія сертифіката, придбаного як українським водієм, який виїжджає за межі країни, так і іноземним водієм, який заїжджає в Україну.Зауважте!
Попри всю прогресивність нового законодавства, для безперешкодного транскордонного руху, з метою уникнення можливих непорозумінь та задля спрощення процедури перевірки, МТСБУ на перехідний період все ж рекомендує українським водіям перед виїздом за кордон мати з собою роздруковану Зелену картку на паперовому носії. - Міжнародна моторна страховка «Зелена картка» набуває чинності лише на наступний день після її оформлення і лише після внесення інформації про неї до Єдиної централізованої бази даних Моторного Транспортного Страхового Бюро України (МТСБУ)
Серед новацій Закону № 3720-IX — зміна строків дії міжнародних договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, а також нюанси, які стосуються початку дії цих страховок.
Для зручності користувачів онлайн-агрегатора FinBest консолідуємо у таблиці важливу інформацію про початок та період дії страхових полісів.
Термін дії обов’язкових міжнародних договорів страхування
Міжнародний договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (Зелена картка): | ||
---|---|---|
Транспортний засіб | Строк | Початок дії |
Зареєстрований | 15 календарних днів 21 календарний день 1 місяць 2 місяці 3 місяці 4 місяці 5 місяців 6 місяців 7 місяців 8 місяців 9 місяців 10 місяців 11 місяців 1 рік |
Набирає чинності з 0.00 годин дати початку строку його дії, визначеної страховим договором, але не раніше початку доби, наступної після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ, та припиняється о 24 годині дати, визначеної таким договором як дата припинення строку дії договору. |
Отже, відповідно до старого Закону № 1961, який нещодавно втратив чинність, автовласники мали можливість оформити міжнародну автоцивілку день у день, безпосередньо на пункті пропуску під час перетину кордону. З 01.01.2025 року цю норму скасовано.
Відповідно до умов нового Закону дія договору міжнародного страхування розпочинається не раніше наступного дня після його укладання. Крім того, МТСБУ уточнює, що Зелена картка набуває чинності не раніше за наступний день після його реєстрації в Єдиній централізованій базі даних. Якщо інформація про укладений страховий договір не фіксується в ЄЦБД МТСБУ, поліс «Зелена картка» може бути визнано недійсним. У такому разі транспортний засіб буде вважатися незабезпеченим, і водій не матиме права перетинати кордон.
Тобто, плануючи подорож за кордон, водії мусять пам’ятати, що «зеленку» необхідно оформити завчасно: про це варто потурбуватись мінімум за один день до перетину кордону.
Ще дещо важливе, про що потрібно пам’ятати, купуючи Зелену картку
Окрім важливих законодавчих змін, які стосуються обов’язкового поліса Green Card, автовласнику потрібно пам’ятати, що «Зелену картку» можна купувати виключно у страхової компанії, яка є повним членом МТСБУ (перелік таких страховиків доступний тут).
Проте користувачам онлайн-маркетплейсу FinBest не варто турбуватися, адже команда електронного сервісу подбала про те, щоб страхувальник міг придбати найвигіднішу Зелену картку від надійного страховика.
FinBest — ваш гід з онлайн-страхування

FinBest — зручний онлайн-агрегатор для обрання найоптимальніших страхових пропозицій від лідерів фінансового ринку
Швидке оформлення електронних страхових полісів автоцивілки та ДЦВ, зеленої картки, КАСКО та страховок для подорожуючих за кордон